Programování

Neustále vylepšujeme způsoby maximální automatizace a inteligentního řízení. Zjednodušeně řečeno, snažíme se, aby dům myslel za vás a reagoval tak jak by v obdobných situacích reagoval uživatel. Program tedy přizpůsobujeme potřebám konkrétního domu, tak aby byl uživatel co nejméně obtěžován. Respektujeme tlačítkové standardy a dbáme na to, aby běžný uživatel nepoznal, že se pohybuje v chytrém domě.
Inteligentní dům je řízen centrální jednotkou Miniserver, na které běží program jež vykonává jednotlivé úkoly. Běžně za vás takový program vykoná i stovky tisíc úkonů denně. Nástroj, který Loxone pro programování inteligentního domu nabízí (Loxone Config) skýtá skoro neomezené možnosti.

 

 
Individuální programování na míru pro nadstandardní funkce domu

V oblasti konfigurace, nastavení, propojení s technologiemi třetích stran a možnosti individuálního programování nemá Loxone Config konkurenci. Logika je podobná jako u průmyslového PLC programování. Lze využít základní předpřipravené funkční bloky nebo se spolehnout na autoprogramování, jež postačí pro nastavení základních funkcí domu. Pro ty co preferují pravé inteligentní řízení je nutné program řídící jednotky individuálně dopsat a upravit na míru. Jen díky tomu se stane váš dům skutečně inteligentní.



STÍNÍCÍ TECHNIKA, ŽALUZIE – nadstandardní funkce


ST%C3%8DN%C3%8DC%C3%8D%20TECHNIKA%2C%20%C5%BDALUZIE%20LOXONE
Některé technologie v domě můžeme naprogramovat tak inteligentně, že nepotřebují žádný zásah uživatele. Jako příklad lze uvést řízení žaluzií nebo jiné stínící techniky (rolety, markýzy). Běžně ovládáte stínící techniku tlačítkem na zdi nebo z tabletu a mobilu. Blok stínění zajistí automatické zastínění žaluzie na základě pozice slunce. V praxi to znamená, že se žaluzie částečně naklopí podle pozice slunce, aby zamezila vniknutí světla. To funguje skvěle dokud slunce svítí. Standardní systém však nijak nereaguje na situaci, když slunce svítit přestane. Proto jsme blok automatického stínění doplnili o funkci, jež zajistí, že při snížení svitu slunce se žaluzie zase sama narovná. Tedy reaguje inteligentně i na situace, kdy je pod mrakem. Dosáhli jsme tak plně automatického řízení žaluzií pro maximální světelnost v místnosti za všech světelných podmínek.

Inteligentní řízení žaluzií jsme doplnili funkcí automatického vytažení/zatažení v případě otevření/zavření balkonových dveří, automatického zatažení žaluzií reagující na rozsvícení v místnost v situaci když je venku tma a také plně automatické bezpečnostní vyjetí žaluzií pro případ silného nárazového větru. Jakmile se vítr ustálí pod nastavenou hodnotu, žaluzie se vrátí do své původní pozice. Tím jsme zajistili, že žaluzie dělají přesně to k čemu jsou určené a uživatel se o ně nemusí vůbec starat.

BRÁNY S ELEKTRICKÝM POHONEM - nadstandardní funkce


BR%C3%81NY%20S%20ELEKTRICK%C3%9DM%20POHONEM%20LOXONE
Zcela zautomatizovat můžeme také vaši pojezdovou bránu nebo garážová vrata. Představte si, že přijíždíte domů a potřebujete otevřít pojezdovou bránu a garážová vrata. K tomu vám postačí jedno kliknutí na APPLE WATCH nebo krátké přiložení mobilního telefonu ke stínítku ve voze kde se ukrývá NFC čip. O automatické zavření obou bran se postará dům sám a to ihned po projetí Vašeho automobilu. Uživatel se o zavírání bran s elektrickým pohonem nemusí nijak starat.

Systém inteligentního domu jsme dále rozšířili o funkci upozornění na to, když se garážová vrata nebo pojezdová brána nepodaří řádně zavřít, například z důvodu překážky. V kombinaci s automatickým inteligentním zavíráním se již nikdy nestane, že některý vjezd nebo vstup zůstane omylem otevřen. Garážová vrata zůstávají otevřená po celou dobu co je v garáži detekován pohyb, k jejich automatickému zavření dochází až po opuštění garáže.

Dále lze doplnit funkce jako je automatické vyvětrání garáže v závislosti na vlhkosti, teplotě uvnitř a venku nebo krátké otevření garážových vrat pro uložení poštovních zásilek. Možností je opravdu spoustu a záleží na konkrétních potřebách obyvatel domu.
 

  

ELEKTRONICKÉ ZABEZPEČENÍ - nadstandardní funkce


elektronick%C3%BD%20zabezpe%C4%8Dovac%C3%AD%20syst%C3%A9m%20Loxone
Inteligentní dům by měl být nejen pohodlný pro žití, ale též dostatečně bezpečný. Proto lze jen doporučit když se o bezpečnost domu stará certifikovaný bezpečnostní systém, např. Jablotron (EZS), jež je plně zaintegrován do řídící jednotky Loxone. Vše se řídí a ovládá z jediné Loxone aplikace. Samozřejmostí je pak možnost připojení alarmu na pult centrální ochrany.

Díky této integraci lze inteligentní dům doplnit o funkce, jež běžný elektronický zabezpečovací systém (alarm) nenabídne. Například alarm aktivujete při odchodu z domu jednoduše jediným odchodovým tlačítkem. V případě nezajištěných oken nebo dveří vás na to systém upozorní (hlasové oznámení do reproduktoru). Nejen to, dům dokáže alarm aktivovat zcela automaticky, když rozezná, že nebyla po určenou dobu v domě detekována přítomnost žádné osoby.

Podobně jako dochází k automatické aktivaci alarmu, dochází též k jeho deaktivaci. Ta se totiž provede zcela automaticky když je detekován příjezd nebo příchod do domu a tím odpadá zadávání bezpečnostního kódu na klávesnici. Jestliže se rozhodnu někomu otevřít z Loxone aplikace, dojde též k automatické deaktivaci alarmu.

Když pak dojde k vyvolání poplachu, Loxone nejprve spustí tichý alarm, který je dostatečně decentní (slyšitelné ťukání v Touch tlačítcích) a až když nedojde ke včasné reakci uživatele aktivuje se další stupeň - akustický alarm, při kterém se ještě vytáhnou žaluzie, rozblikají světla uvnitř a rozsvítí světla kolem domu. Uživatel se o poplachu dozví upozorněním na mobilu v aplikaci Loxone. Díky ní také hned vidíte, která pohybová čidla byla narušena a snadno rozeznáte falešný poplach od skutečného.

Účinnost alarmu je díky integraci do Loxone vylepšena o schopnost zavolat na sekvenci mobilních telefonů s možností zpětné reakce uživatele. Inteligentní dům nejprve zavolá hlavnímu uživateli a díky hlasovému oznámení sdělí o jaké narušení se jedná. Až když ten nereaguje, zavolá dalším osobám, například sousedům. To se opakuje do doby, než některá osoba zareaguje. Oproti napojení na pult centrální ochrany, může být tento způsob levnější i vhodnější, protože samotná reakce na narušení v objektu se díky reakci osob v okolí zkrátí. Ze zkušenosti víme, že dojezdová doba soukromé agentury napojené na pult centrální ochrany je nezřídka kdy delší než 30 min.

Samozřejmostí této kompletní integrace je ovládání alarmu z klávesnice u dveří, Loxone aplikace, zajištění jednotlivých zón, částečné zajištění bez pohybových čidel pro případ zvířete uvnitř a podobně.

INTEGRACE TECHNOLOGIÍ - nadstandardní funkce


integrace%20technologi%C3%AD%20Loxone
V moderním domě se stále častěji objevují technologie jako fotovoltaické panely, nabíjecí stanice pro elektromobil, tepelná čerpadla, klimatizace, rekuperace nebo dešťové jímky, vyhřívané bazény, vířivky, závlahy atd. Pro optimální funkci a minimální spotřebu je nutné zajistit, aby všechny tyto technologie spolu komunikovaly, aby se například nestalo, že dům zároveň topí a chladí zároveň nebo zavlažuje efektivně podle potřeby. Individuálně naprogramovaný systém chytrého domu se dokáže spolehlivě vypořádat s výpadkem elektrického proudu, tzv. blackoutem. Díky záložním zdrojům fungují klíčové prvky systému dále. Uživateli je výpadek oznámen spolu s časem, který zbývá do úplného vybytí záložních baterií.

Standardně lze měřit všechny spotřeby energií, tedy elektriku, plyn i vodu a vše zaznamenat pro podrobné statistiky. To ale není vše. Pokud víme jaký je průtok vody, umíme odhalit únik vody a v případě potřeby zavřít přívod vody v celém domě a tak ho efektivně ochránit před vytopením. Podobně lze hlídat dešťové jímky nebo dostatek vody ve studni. Hladinové sensory a chytrý program zajistí, že máme vždy dostatek vody pro zalévání zahrady. Ti z vás co mají rádi věci pod kontrolou ocení hlasové upozornění na náhlé zvýšení spotřeby elektrické energie nebo informační oznámení o celkové spotřebě vody.

Technologie náročné na svoji spotřebu, například vyhřívaný bazén, lze napájet jen v době nízkého tarifu a nebo z přebytků výkonu fotovoltaické elektrárny. Běh oběhového čerpadlo teplé vody je optimalizován pomocí teplotních čidel umístěných na potrubí a logice programu, která vyhodnocuje, kdy má čerpadlo běžet. Všechny statistiky o provozu domu vygenerujeme do logu a zašleme jednou denně na email. Díky procentuálnímu porovnání spotřeby se statistikou z předchozího dne odhalíme neočekávaný nárůst nebo pokles nějaké hodnoty.

Samozřejmě, variabilita je skoro nekonečná a tak se program v průběhu může rozšiřovat a měnit dle potřeb konkrétního uživatele.
Zpět do obchodu