Barevný LCD panel integrovaný do Loxone

Systém Loxone je v současnosti považován za nejlepší nástroj pro řízení inteligentního domu nebo komerčních objektů. Ačkoliv každoročně přichází s novými produkty, případně je postupně aktualizuje, chybí v jeho nabídce kompaktní displej umožňující přehledné zobrazení nejdůležitějších stavů inteligentního domu s možností základního nastavení nebo ovládání. Loxone se hájí tím, že uživateli stačí aplikace běžící na tabletu nebo smartphonu, a proto se dá předpokládat, že se v nejbližší době žádného takového zobrazovacího zařízení z dílny Loxone nedočkáme.


Samozřejmě, pro podrobné zobrazení, řízení a ovládání chytré domácnosti se tablet nebo smartphone hodí lépe. Když ale chcete znát jen některé základní údaje, např. vnitřní nebo venkovní teplotu, vlhkost, chod vzduchotechniky a vytápění, případně symboly vypovídající o stavech v domě, tento LCD displej je vhodnější alternativou k tabletu a smartphonu. Existují jeho dvě varianty, přičemž první je samostatný „Nástěnný ovladač s dotykovým displejem“ a druhá „Nástěnný ovladač do kompletací s displejem“, jež se dá zasadit do libovolné kompletace - viz video výše. Výrobce zafrézuje displej do krytky příslušné kompletace a vznikne tak kompaktní celek ve stejném designu. V kompletaci Schneider - Merten lze tyto displeje sladit s Loxone Touch nebo bílým tlačítkem, které jsou umístěné v jednom kompaktním rámečku.

Původně byly tyto LCD displeje vyvíjeny do komerčních budov a měly omezené možnosti zobrazení a ovládání symbolů. Společnost REGMET, český výrobce těchto zařízení, upravila firmware podle našich požadavků tak, aby se LCD displej nechal využít pro potřeby inteligentního bydlení Loxone. Zařízení teď obsahuje na 150 symbolů, umožnuje zobrazení 11 barev a místo vnitřní teploty a vlhkosti lze zobrazit libovolnou externí hodnotu (např. venkovní teplotu).

 
Využití displeje v chytrých domech Loxone

V popisu zařízení vycházíme z verze ovladače pro kompletaci, jež má po straně displeje 3 tlačítka a pod nimi snímací krystal, nicméně vše lze analogicky aplikovat i na samostatný dotykový displej. Níže popsaná funkcionalita lze libovolně pozměnit a přizpůsobit konkrétnímu projektu chytrého domu.
 
Na displeji se standardně zobrazuje teplota a vlhkost v místnosti (popřípadě údaj z CO2 nebo VOC sensoru u dotykových verzí přístroje). Vnitřní teplota se střídá s údajem o venkovní teplotě. Podle barvy zobrazení ikony uživatel ihned jedním pohledem na displej pozná, zda je místnost přetopena (oranžové zobrazení), nedostatečně vytopena (modré zobrazení) nebo v rozsahu požadované teploty (bílé zobrazení). Skutečná teplota v místnosti se porovnává s požadovanou teplotou nastavenou v Loxone bloku topení.

Obrázek 1 - Teplota OK, Obrázek 2 – Nedostatečně vytopeno, Obrázek 3 – Přetopeno, Obrázek 4 - Venkovní teplota


 
V horní části displeje jsou pozice pro tři symboly. Na pozici je možné zobrazit jeden symbol v požadované barvě, případě symboly střídat po určitém čase.
 
Levý symbol se týká stavu topení. Když je červený, v místnosti se topí, tj. do podlahového vytápění teče teplá voda, respektive hlavice podlahového vytápění je otevřena. Symbol může také svítit žlutě. To znamená, že hlavice se zavřela nanejvýš před hodinou, a proto je podlaha stále teplá (zde se zohledňuje přirozená setrvačnost podlahového vytápění). Pokud podlahové vytápění skutečně netopí, ikona zmizí.

Obrázek 1 - netopí, Obrázek 2 - topí, Obrázek 3 - hlavice zavřená, podlaha stále nahřátá


 
Prostřední modré symboly zobrazují předpověď počasí na následující dvě hodiny a stavy vzduchotechniky. Tato pozice není nikdy prázdná a symboly se zde cyklicky střídají. Může se zde zobrazit symbol deštníku, když venku prší, symbol kapek jako upozornění na očekávané srážky nebo upozornění na nadměrný nárazový vítr. Symbol větráčku s číslem zobrazuje výkon rekuperace, protože ta běží permanentně.

Obrázek 1 - předpověď počasí na následující 2 hod., Obrázek 2 - rekuperace, Obrázek 3 - rychlost větru


Na třetí pozici jsou symboly, jež zobrazují stavy související s provozem a bezpečností, případně jiné důležité údaje. Například se zde objevují upozornění na otevřené vstupy do domu včetně pojezdové brány, garážových vrat nebo informace o přítomnosti, rozsvícených světlech, hrající muzice v jednotlivých patrech, upozornění na poštu ve schránce, nadměrnou spotřebu elektriky, tekoucí vodu a podobně.

Obrázek 1 - bez varování , Obrázek 2 - vstup do domu otevřen (přízemí), Obrázek 3 - vstup otevřen déle než 30min (horní patro)

 

Obrázek 1 - garážová vrata se otevírají , Obrázek 2 - garážoval vrata otevřena, Obrázek 3 - pojezdová brána otevřena

 

Obrázek 1 - přítomnost (přízemí) , Obrázek 2 - audio v provozu (přízemí), Obrázek 3 - rozsvíceno (přízemí) 

 

Obrázek 1 - pošta ve schránce , Obrázek 2 - pračka v provozu, Obrázek 3 - sauna v provozu 

 

LCD Displej má tři ovládací tlačítka. Horní slouží pro vstup do menu, ve kterém lze nastavit požadovanou teplotu, vlhkost, režimy, podsvícení displeje atd. Prostřední tlačítko označené symbolem „T“ umožnuje nastavit požadovanou teplotu v místnosti. Tu lze po lince předat nadřazenému systému. Poslední tlačítko označené „M2“ slouží k vyvolání předem nastavených ikon, které mohou v daném režimu sloužit pro ovládání integrovatelných technologií chytrého domu, například topení, klimatizace, sauny, garážových vrat, pojezdové brány a podobně. Na příkladu níže je vidět jak snadno se dá změnit průtok vzduchu rekuperace (4 rychlosti průtoku vzduchu).

 

 Obrázek 1 - rekuperace stupeň 0 , Obrázek 2 - výběr vyššího stupně, Obrázek 3 - změna byla akceptována 

 

Vše, co přístroj umožnuje a nabízí, lze ovládat z nadřazeného systému Loxone zápisem hodnot do jednotlivých registrů displeje. Lze tak automaticky měnit podsvícení TFT displeje v závislosti na režimech v domě, např. v noci, když se v místnosti nesvítí, snížím kontrast displeje nebo ho v ložnici během spaní úplně vypnu.

 Obrázek 1 - podsvícení displeje za světla, Obrázek 2 - noční potlačený kontrast



Integrace do Loxone

Integrace do Loxone probíhá prostřednictvím RS485 MODBUS rozhraní. Na straně systému Loxone se využívá Loxone extension. V Configu (Software pro domácí automatizaci Loxone) se pak vytvoří příslušné Sensory a Aktory komunikující s LCD displejem po sběrnici. Teoreticky lze na linku připojit až 255 zařízení. Loxone může v jednu chvíli odeslat informaci (přepis hodnoty registru) na všechny zařízení najednou, což může v závislosti na logice znamenat i 20 až 100 zpráv za vteřinu. V praxi nám toto běží na 12 zařízeních a komunikace probíhá stále dostatečně rychle.

  

Autor článku: Patrick Kolář, společnost InLiving s.r.o.

 

Zpět do obchodu