Hlasové ovládání Loxone

Ukázka hlasového ovládání Loxone chytrého domu

v hlasovém ovládání chytrého domu vidím budoucnost, ačkoliv jsem jinak zastáncem myšlenky, že inteligentní dům se řídí sám a běžný uživatel ani nepozná, že je cokoliv jinak. Je zjevné, že co se týká hlasového ovládání domu, jsme ještě na začátku, ale jistý vylepšený komfort to může přinést již dnes. V Loxone rezidenci jsem postupně vyzkoušel zaintegrovat všechny dnes dostupné hlasové asistenty. 

V zásadě dnes existuje několik možností jak ovládat svůj dům hlasem. Všechny možnosti mají jedno společné a to, že k tomu potřebujete hlasového asistenta a že příkazy lze zadávat jen v angličtině, případně v jiných jazycích, kterým asistenti rozumí. Čeština zatím není podporovaná.

1Home cloudové řešení

První možností jak ovládat Loxone chytrý dům hlasem je pomocí cloudového řešení od slovinské firmy 1Home (bývalý Voxior). Zjednodušeně řečeno, 1Home cloud zajistí spojení miniserveru (prostřednictvím Loxone API rozhraní) s příkazy z hlasových asistentů. Momentálně se jedná zřejmě o nejkomplexnější řešení hlasové integrace Loxone na trhu, ale i toto řešení má své limity. Když jsem se s tím pořádně naučil a přišel na pár triků, zjistil jsem, že to funguje přijatelně rychle a spolehlivě. 1Home nabízí jednoduché rozhraní, které zajistí spojení s Loxone miniserverem a načtením jeho konfigurace. Z mé zkušenosti je však toto zákaznické rozhraní příliš jednoduché a hlasové ovládání načtených Loxone bloků není moc spolehlivé. Pro lepší výsledek je třeba využít Routines nebo Automation v jazykových asistentech, které umožní nadefinovat přesný hlasový příkaz, jemuž se přiřadí jednotlivá funkce v Loxone configu. Ve výsledku tak lze ovládat skoro cokoliv ve vašem domě. Pro vše co řídím mám v Loxone Configu vytvořen zvláštní virtuální vstup jež ovládám z hlasového asistenta. Nejvíce využívám Google asistenta (u něhož se brzo očekává příchod češtiny), ale podobně pracuje Alexa a Siri. Pokud budete chtít svůj dům ovládat hlasem pomocí 1Home řešení, budete potřebovat licenci do 1Home cloudu. Tu získáte buď zakoupením jejich zařízení (např. 1Home Bridge) nebo si můžete toto zařízení postavit sami na Raspberry, ale k němu pak musíte stejně dokoupit 1Home licenci. V akcích vás vyjde celoživotní licence pro využití 1home hlasového ovládání v přepočtu cca na 7 tis. Kč. 

 

 

Přímá hlasová podpora Loxone

Další možností je využít přímou podporu hlasového ovládání, kterou představil Loxone koncem minulého roku v kombinaci s hlasovými příkazy Siri. To je omezeno pro použití výhradně na Apple, iOS zařízení. Podmínkou je mít Loxone aplikaci verze 11.2.2 anebo novější a iPhone/iPad se systémem iOS 13, Apple Watch se systémem watchOS 7 anebo novějším. Podstatou hlasového ovládání je napojení na aplikaci Zkratky ve které lze hlasovým příkazem zavolat většinu základních příkazů, jež používáte v Loxone aplikaci. Postup je jednoduchý. Na Apple zařízení spustíte aplikaci
Zkratky - Menu Galerie - Zobrazit Vše a vyberete z nabízených zkratek kde pomocí "plus" přidělíte hlasový příkaz. Tím naučíte Siri zkratku, kterou vyvoláte když řeknete "Hey Siri" a "hlasový příkaz". Například "Hey Siri, kitchen lights off". Aplikace zajistí, že se stane přesně to, co by se stalo, kdybyste v Loxone aplikaci aktivovali příslušné tlačítko nebo blok. Podporovaná je většina Loxone bloků (osvětlení, stínění, brána atd...). Hlasové ovládání je možné aktivovat i na Apple Watch, když je v dosahu váš telefon. Váš příjezd domů lze zjednodušit na jednoduchý povel do Vašich Apple Watch "Hey Siri, 
Home" a dům např. otevře bránu, garážová vrata, rozsvítí příjezdovou cestu a podobně. Nevýhodou je, že Siri se nesnaží nijak rozklíčovat to, jaký povel zadáváte, reaguje pouze na přesně zadaný příkaz. Proto mám ve zkratkách na jednu funkci více hlasových povelů, například: "Lights off", "Turn the lights off", "Turn lights off""Activate lights off" a tak podobně. 

Postup nastavení hlasových příkazů najdete v této galerii.

 

Jiné řešení 

Existují další možnosti integrace hlasového ovládání do Loxone chytrého domu. Například spojení Alexa - HA Bridge - RaspberryPi, nebo Loxberry plugin pro Alexu, ale žádné řešení nebylo tak robustní a spolehlivé jako nabízí 1Home nebo tak jednoduché a rychlé jako je přímá podpora Loxone a aplikace Zkratky na Apple zařízeních, abych to v praci využil. Uvidíme jak se bude v budoucnosti podpora hlasového ovládání vyvíjet. V minulosti jsem ze strany Loxone zaregistroval spíše zamítavý postoj k hlasovému ovládání z důvodu nutnosti použití cloudového řešení. Věřím ale, že v budoucnosti se to změní a přijde nějaká přímá podpora hlasového ovládání. Do té doby lze využít všechny výše uvedené možnosti. 

 

 

 

 

 

Zpět do obchodu