Integrace Jablotronu do Loxone

Popis

Jablotron je jeden z nejpoužívanějších elektronických zabezpečovacích systémů (EZS) u nás. Díky integraci do Loxone lze využít předností obou systémů při integraci periférií a ovládacích prvků (klávesnic) a posunout tak úroveň zabezpečení a intuitivního ovládání chytrého bydlení na vyšší úroveň.

V této integrační šabloně jsme vyřešili kompletní plnohodnotnou synchronizaci obou systémů, tedy komunikaci mezi miniserverem  a ústřednou Jablotronu. Lze tak využít všechny funkce EZS Jablotron v Loxone a zároveň ovládát Loxone systém přímo z Jablotronu.

Možná se ptáte proč, když i Loxone funguje jako EZS. Pomiňme, že Jablotron je certifikován dle EN 50131 do stupně zabezpečení 2. Důležitější je, že propojením lze využívat výhod obou systémů. Zajištění domu probíhá automaticky z Loxone, stisknutím odchodového tlačítka, přičemž Jablotron klávesnice u vstupu akusticky signalizuje odchodové zpoždění. Oproti tomu, v klasické Loxone instalaci s Touchem u vstupu nemáte žádnou zpětnou indikaci o zajištění. Další výhodou této integrace může být využití segmentů nasazených na klávesnici Jablotronu k dalšímu ovládání a indikaci, například vstupů, pojezdových bran, světel a tak podobně. Dle barvy diody na segmentu klávesnice lze signalizovat stav jednotlivé periférie. U vstupu do domu tak snadno zobrazím neomezený počet stavů, včetně možnosti je ovládat. V Loxone to lze částečně nahradit Pure Flex displejem, ale ten nemá na rozdíl od Jablotron klávesnic akustickou signalizaci a ikony nelze variabilně měnit nebo doplňovat.

Základní integrace není složitá. Avšak, pokud chcete dosáhnout plné integrace, narazíte na několik úskalí. Přenos mezi systémy probíhá přes RS485 rozhraní, která má své aplikační limity. Pakliže dojde ke změně stavu v době kdy je jeden ze systémů offline (například se Loxone restartuje) druhá strana se o změně stavu konkrétní periférie nemusí dozvědět (např. o otevřené bráně). Též se stává, že některé zprávy se tzv. „srazí“ a neprojdou nebo zpráva na dojde jen částečně. Což je v případě přenosu na RS485 lince problém, např. samotný příkaz SET bez dalších parametrů, které se po lince ztratily, zajistí všechny sekce. Zprávy na lince RS485 je proto vhodné za určité situace opakovaně přeposílat a stavy zajištění jednotlivých sekcí zaznamenávat a v případě nesouladu systémů, opětovně přeposlat. Výsledkem je že systémy jsou vždy 1:1 synchronní.

Projekty jež realizujeme sami nebo s pomocí spřátelených Loxone partnerů využívá spjení Jablotronu s Loxonem velmi často.

 

Seznam funkcí

  1. Vyčítání stavů PG nebo veškerých periférií prostřednictvím PRFSTATE.
  2. Přepis stavů PG z Loxone do Jablotronu. Použití pro zobrazení libovolného loxone stavu na segmentu Jablotronu (například indikace otevřené brány, nezavřeného okna, narušení pláště atd...)
  3. Oboustranné propojení bloku Alarmu v Loxone configu s Jablotronem. Je tak jedno zda se ovládá alarm v Loxone aplikaci nebo z Jablotronu.
  4. Využítí Jablotron periférií v Loxone, například PIR, záplavový sensor, detektor kouře atd…
  5. Využítí Loxone periférií k zabezpečení v systému Jablotronu. Poplach lze vyvolat z loxone periférie.
  6. Pohodlný a bezpečný přístup do domu pomocí zadání kódu nebo přiložení RFID chipu.

 

Potřebný hardware


Loxone: RS485 extension
Jablotron: JA-121T

 

Integrační šablona

 

Integrační šablonu spolu s hodinovou konzultací je možno zakoupit v našem e-shopu.

 

 

Zpět do obchodu